Startup (nebo také start-up) je podnikatelský subjekt, typicky popsaný jako nově založená či začínající společnost a rychle se vyvíjející a měnící společnost. U některých těchto startupů nebo začínajících společností je možné se stát díky crowdinvestingu spolumajitelem a získat tak něco jako zálohy na jejich budoucí akcie. Tyto společnosti by nemohly díky crowdinvestingu vzniknout, protože nemají kapitál na vývoj a financování. Proto když vidím dobrý startup který se mi líbí, rád ho podpořím a pokud vyjde, budu mít z toho obrovský zisk. U těchto projektů samozřejmě riziko je. U každého projektu vedu FB skupinu pro cz/sk kde neustále informuji o aktualitách, novinkách a o tom jak si startup vede. Lidi tam mají možnost si navzájem pomáhat, radit a přidávat informace.

Aktuálně jsem zapojený ve třech startupech které podporuji. Největší důvěru mám ve SkyWay. Poté Solar Group a Energy 2020 jsou spíše vedlejší protože ještě nejsou tak daleko jako SkyWay.

SkyWay Technologies Co.

SkyWay je moje srdcovka. Jde o startup z oblasti dopravy nákladu i osob který už je skoro ve finále. Zapojil jsem se v listopadu 2015 kdy bylo víceméně vše jen na 3D modelacích a videích. V Ekotechnoparku (testovacím centru) byl jen betonový základ hlavního nástupiště. Dnes máme zcertifikovanou nákladní, rekreační a městskou dopravu. Největší zájem o technologii na výstavách projevilo ministerstvo dopravy a korunní princové z Dubaje. Začali tedy konkrétně ve Sharjah na začátku roku 2019 stavit první adresné projekty a testovací centrum kde se zcertifikuje vysokorychlostní doprava jejíž model byl vystaven na Innotrans 2018 v Berlíně.

 

Solar Group

Kolový motor podle Dujunovovy technologie je první asynchronní elektromotor na světě s vinutím typu Slavjanka, jeho charakteristickým rysem je unikátní poměr výkonu k spotřebě energie. Základem nové technologie je vyvinutá námi inovační technologie sloučených vinutí motorů (paralelně zapojené hvězda a trojúhelník). Díky sloučeným vinutím se značně zlepšují parametry kolového motoru a zvyšuje jeho energetická efektivita. Zvýšení točivého momentu o 50%, Prodloužení dojezdové vzdálenosti o 25%, Zvýšení maximální rychlosti o 10%, Zlepšení charakteristik týkajících se zrychlení o 30%. V projektu jsem zapojen a informuji o něm detailně ve FB skupině přibližně skoro rok a s pokroky jsem velmi spokojený.

 

Energy 2020

Tento projekt sleduji od listopadu 2018 a rozhodl jsem se zapojit v Dubnu 2019. Jde o projekt jehož zakladatelem a vůdcem je Denis Tiaglin který má plán prodávat patenty na větrné elektrárny zaintegrované přímo v budovách nebo mrakodrapech. Po tom, jaký má teď SkyWay úspěch ve spojených arabských emirátech, hned jsem si tam dovedl představit tyto budovy se samo obnovitelnou energií právě v těchto zemích vidím obrovských potenciál na úspěch této technologie protože lidi tam mají jinou mentalitu a neuvažují jak co vytunelovat ale jak co inovovat. Tento startup je víceméně stále na začátku a proto jsem se rozhodl využít slevy a denně informovat o tomto startupu ve FB skupině.